Neobično stablo s velikim kvadratičnim listovima koji služe kao solarni paneli, „izraslo“ je usred Neversa, grada u centralnoj Francuskoj koji je predstavio prvo „e-drvo“ u toj državi, čiji će fotovoltaični listovi omogućiti punjenje mobilnih električnih uređaja, surfanje internetom ili zaštitu od sunčevih zraka.
E-Drvo (eTree) podsjeća na ekološke solarne klupe koje korisnicima omogućuju da se sklone u hlad, da napune električne uređaje te im pružaju Wi-Fi hotspotove.
Nadahnuta stablom akacije iz izraelske pustinje Negev, ova futuristička konstrukcija koristi solarne panele, montirane na „granama“, za pohranu energije i proizvodnju električne energije iz Sunca.
Koristeći ovu struju, e-Drvo napaja USB punjače za mobilne uređaje, omogućuje besplatan Wi-Fi za to područje i LCD zaslon koji donosi informacije poput količine električne energije proizvedene na stablu, a može poslužiti i kao noćna rasvjeta.
Osim što proizvode električnu energiju, grane i solarni paneli pružaju hlad za sjedenje ispod „stabla“.
Izum je plod saradnje dvije kompanije, francuske i izraelske, čiji je prototip proizveden 2014. godine.
Simbol gradske uprave
E-Drvo dijelom je društveno-ekološka kompanija, a dijelom ekološka skulptura čiji je cilj promicanje svijesti o okolini i održivosti, kao i uspostavljanje veza između zajednice i prirode.
„To je simbol angažmana gradske uprave još od 2014.“, s ponosom ističe gradonačelnik Neversa Denis Thuriot, koji vodi računa o razvoju digitalne ekonomije u gradu.
„Denis Thuriot bio je vrlo motiviran i imao je jasnu viziju o tomu na koji bi način e-Drvo moglo koristiti njegovim kolegama, ali i stanovnicima grada“, rekao je sukreator solarnog drveta Bernard Bitan.
Prvo ovako e-Drvo postavljeno je 2014. u Parku prirode Ramat Hanadiv u Izraelu. Ondje ga je „zasadila“ izraelska firma za obnovljive izvore Sol-logic.
Godine 2015. prvo funkcionalno e-Drvo predstavljeno je na UN-ovoj konferenciji o klimatskim promjenama COP 21, održanoj u Francuskoj krajem 2015. godine.
Osim u Izraelu, najviše ovakvih stabala postavljeno je u Sjedinjenim Američkim Državama te u Kazahstanu.
Godinama na nekoliko lokacija u Srbiji postoje slične skulpture koje se koriste za punjenje mobitela i sličnih uređaja.