More

    Dug RS 5,43 milijarde maraka, gdje je izlaz?

    Vlada duguje za subvencije, naknade i druga davanja, fondovi su u dubiozi.

    - Advertisement -

    Ukupan dug Republike Srpske na kraju prošle godine povećan je za 81 milion maraka, te iznosi 5,43 milijarde maraka. Vlada duguje za subvencije, naknade i druga davanja, fondovi su u dubiozi. Izlaz predlaže entitetski predsjednik u vidu restruktuiranja duga.

    Od aprila se u RS ozbiljno razgovara, a i traže institucije, koje bi mogle restrukturisati entitetski dug težak 5 i po milijardi KM.

    U više navrata spominjane su ruske banke kao kreditori, no detaljan plana za restrukturisanje Vlada nikada nije saopštila.

    Ministar finansija pred poslanicima je obrazlagao Informaciju o dugu zaključno sa 31. decembrom 2016.

    I Zoran Tegeltija je u više navrata tvrdio da Vlada pregovara o restruktuiranju duga koji je zvanično 57 posto BDP-a.

    Zavisnost od kreditora direktna je ali i uslovljena mnogim reformama.

    “I dogovor je nakon svega da Svjetska banka i MMF nude podršku za provođenje reformi u BiH, prije svega u radu Agencije za bankarstvo”, istakao je Zoran Tegeltija, ministar finansija RS.

    Restruktuiranje duga prema nezvaničnim informacijama bila je i tema posljednjih sastanaka predsjednika RS u Rusiji. Milorad Dodik ne otkriva detalje. Priznaje da je ideja restruktuiranja živa. A da je namjera da dug koji nije po njemu ni veliki ni opterećujući, bude rješavan na drugačiji način.

    Kako sada stvari stoje dogodine će samo na otplatu duga RS morati izdvojiti 900 miliona KM.

    “Htjeli priznati ili ne, RS je nelikvidna”, kazao je Drago Bundalo, potpredsjendik SDS-a.

    Povećanje PDV-a od 3 posto je probni balon Milorada Dodika, tvrde u PDP-u. Za restruktuiranje duga kažu da je kupovina vremena.

    “Građani treba da znaju da ukoliko bi on o tome odlučivao, on bi udario opet po džepu građana, a to bi značilo tih 3 posto oko 70 do 100 KM za četvoročlanu porodicu”, navela je Jelena Trivić, PDP.

    Krediti za kredite, za opoziciju nije dobar plan. Kažu sve bi RS moglo dovesti do situacije u kojoj će se prirodni resursi rasprodavati za dugove.

    - Advertisement -spot_imgspot_img
    SourceN1

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    - Advertisement -spot_img

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    − six = two