More

    Drage dame, sretan vam 8. mart

    - Advertisement -

    Međunarodni dan žena, širom svijeta obilježava se danas, kao praznik koji slavi dostignuća žena u svim sferama života te naglašava njihovu ravnopravnost.

    Međunarodni dan žena ili 8. mart obilježava se od 1909. godine, a začet je u Sjedinjenim Američkim Državama na osnovu deklaracije koju je donijela Socijalistička partija te zemlje.

    Kada se u drugoj polovini 19. vijeka počela zahuktavati borba za ono što danas uzimamo zdravo za gotovo, žene nisu imale pravo glasa na izborima. Nisu mogle podnijeti tužbu niti se braniti na sudu.

    Nakon razvoda nisu imale pravo skrbništva nad djecom, dok su institucije visokog obrazovanja za njih imale zatvorena vrata.

    Kuhanje, pranje, briga o suprugu i slabo plaćeni poslovi bile su njihove jedine društveno prihvatljive aktivnosti. Sve što je izlazilo iz tih skučenih okvira bilo je neprihvatljivo i potpuno neprimjereno.

    Današnji modni velikani mogu biti ponosni na svoje historijske kolegice, jer upravo su žene zaposlene u proizvodnji obuće i tekstila 8. marta u New Yorku krenule u demonstracije koje je rastjerala policija.

    Dva mjeseca kasnije, nepokolebljivo su osnovale svoj sindikat, a organizirani prosvjedi su se na taj datum održavali i narednih godina. Najpoznatiji je bio onaj 1908. godine kada je na ulicama 15.000 žena tražilo bolje uvjete rada, pravo glasa te bolje plaće.

    Godine 1910. prva međunarodna ženska konferencija bila je održana u Kopenhagenu te ustanovila “Međunarodni dan žena” na prijedlog slavne njemačke socijalistice Clare Zetkin. Već sljedeće godine Međunarodni dan žena proslavili su milioni ljudi.

    Od 1975. Ujedinjene nacije službeno obilježavaju 8. mart kao Međunarodni dan žena, kada se slave njihova dostignuća i doprinosi u društvu, ekonomiji, privredi, ljudskim pravima…

    Danas je ovaj praznik nešto sasvim drugačije, te se svodi na poklanjanje cvijeća i drugih poklona. Žene možda zakonom imaju zagarantirana sva prava, no u praksi je slika potpuno drugačija. To je posebno izraženo u nerazvijenim ili zemljama u razvoju.

    Hayat.ba//Otisak.ba

    - Advertisement -spot_imgspot_img

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    - Advertisement -spot_img

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    three × three =