More

    Čiji je pronađeni Dejtonski sporazum?

    Za sada nije utvrđeno kome pripada dokument pronađen na Palama, pošto su ranije i BiH i Srbija tvrdile da ne posjeduju svoj primjerak .

    Dan nakon što je policija bh. entiteta Republika Srpska u kući Željka Kuntoša sa Pala pronašla, kako je saopšteno, originalni tekst Dejtonskog mirovnog sporazuma na engleskom jeziku, i dalje nije poznato kome pripada taj dokument, s obzirom da su i iz Bosne i Hercegovine i iz Srbije ranije tvrdili da ne znaju gdje je njihov originalni primjerak.

    Agencija Anadolija u srijedu je prenijela navode izvora bliskog Predsjedništvu BiH, koji tvrdi da se originalni dokument sporazuma, koji pripada BiH, nalazi u Arhivu tog državnog tijela.

    “Samo su države dobile originalne dokumente, a onaj koji pripada državi BiH sigurno je u sefu Arhiva Predsjedništva BiH. Dakle, ni u kom slučaju dokument koji je MUP RS-a pronašao sinoć na Palama ne pripada originalnoj verziji dokumenta Dejtonskog mirovnog sporazuma koji pripada Bosni i Hercegovini”, potvrđeno je za agenciju Anadolija.

    Dokument ili iz Srbije ili kopija

    Bivši član tog tijela i predsjednik Demokratske fronte Željko Komšić izjavio je 2008. godine da se originalni dokument Dejtonskog sporazuma ne nalazi u Arhivu Predsjedništva BiH.

    Sagovornik Anadolije tvrdi da postoje dvije mogućnosti kada je riječ o dokumentu koji je u utorak uveče pronađen na Palama. Ili da je originalni dokument Dejtonskog mirovnog sporazuma iz Srbije, jer Srbija se žalila da nemaju svoj primjerak originalnog dokumenta ili da ono što su našli na Palama, što je vrlo izvjesna mogućnost, nije uopšte original.

    Reagovao je i predsjednik RS-a Milorad Dodik, tvrdnjom da je taj bh entitet „pronašao svoj Dejtonski mirovni sporazum“.

    Kaže da je tekst Dejtonskog sporazuma pronađen, kako je informisan iz medija, kod pratioca Alekse Buhe, koji je bio u Parizu, 1995. godine. Buha je u to vrijeme bio ministar spoljnih poslova RS-a.

    „Dobio je taj sporazum i trebalo je da ga donese u RS i očigledno da ga nije dao na raspolaganje organima. Eto, mi smo našli neki svoj Dejtonski sporazum. Sada ostaju drugi. I oni su imali neki svoj primjerak, pa neka nađu svoje“, rekao je Dodik.

    S druge strane, iz Arhiva Bosne i Hercegovine za Al Jazeeru kažu da je, prema zakonu, original Dejtonskog mirovnog sporazuma, trebalo da bude u njihovom depou, ali da tamo nije.

    „Uvidom u zapisnike koji su nastali prilikom preuzimanja te građe, ne postoji naslov koji se zove Dejtonski mirovni sporazum, odnosno taj sporazum nikada nije ušao u Arhiv BiH, ne ulazeći u razloge zašto?“, rekao je direktor Arhiva BiH Saša Klepić.

    Kuntoš nudio sporazum za 50.000 evra

    U međuvremenu, uhapšeni Željko Kuntoš, u čijoj kući je policija pronašla dokument, nakon ispitivanja, pušten je da se brani sa slobode jer nije bilo zakonskih osnova za određivanje pritvora – potvrdila je Feni Dragica Tojagić, rukovoditeljica opštih i administrativnih poslova u Republičkom javnom tužilaštvu.

    Kuntoš je predat u nadležnost ovog tužilaštva, nakon jučerašnjeg hapšenja zbog sumnje da je izvršio krivična djela trgovine uticajem i falsifikovanja ili uništavanja službene isprave.

    Sumnjiči se da je, nakon što je došao u posjed originalnog teksta Dejtonskog mirovnog sporazuma, napisanog na engleskom jeziku, tokom ove godine, nudio dokument na prodaju s ciljem sticanja protivpravne imovinske koristi.

    Više medija prenijelo je nezvanična saznanja da je Kuntoš za dokument tražio 50.000 evra.

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    × five = 20