More

    Brčko: Roditelji moraju imati kontrolu nad dječijim aktivnostima

    Sigurnost na internetu.

    - Advertisement -

    Policija Brčko distrikta BiH kroz različite aktivnosti projekta “Rad policije u zajednici”, provodi aktivnosti upoznavanja mladih, posebno učenika, nastavnika kao i roditelja, o opasnostima po njihovu ličnu i imovinsku sigurnost, koje se mogu pojaviti na internetu.

    Na zahtjev osnovnih škola sa područja Brčko distrikta BiH roditeljima učenika osnovnih škola održano je održati predavanje, kroz prezentacije sa primjerima iz prakse, o mogućim sigurnosnim prijetnjama na internetu.

    Tokom prezentacije roditelji su upoznati kako da njihovo dijete sigurno koristi internet za pretraživanje, učenje i zabavu, te mogućnostima nadzora i kontrole. Pored toga, data su i praktična rješenja kako da zaštite dijete na internetu.

    “Generalna zaštita ne postoji, ali potreban je jači nadzor i prevencija, da u saradnji sa nastavnim osobljem, Odjeljenjem za obrazovanje, pa i Policijom vršimo što je moguće čvršći nadzor nad posjećivanjem opasnih igrica. Ukoliko pomognemo da se i jedna takva aktivnost prevenira mi smo uspjeli”, rekao je Halid Emkić, stručni savjetnik šefa Policije za poslove informisanja.

    Zainteresovanost roditelja, po iskustvima nekih brčanskih škola, postoji ali su to roditelji koji su i inače aktivni po pitanju zainteresovanosti za ono što djeca rade u školi i izvan nje.

    “Roditelji koji nisu došli, a ima ih takvih, nije jasno da imaju djecu koja su u problemu, koja mogu biti i žrtve a i nasilnici u svemu tome. Roditelj je primarna zajednica djeteta. Roditelj je taj koji od početka uči svoje dijete i to rano učenje je od velike važnosti. To ne smijemo zanemariti i to je nešto što moramo uvijek imati na umu”, rekla je Esmeralda Memišević, psiholog Druge osnovne škole.

    Navedene radnje se provode sa osnovnim ciljem sigurnijeg i odgovornijeg korištenja interneta-online tehnologija i mobilnih telefona, imajući u vidu da se u novije vrijeme pojavljuju igrice čiji sadržaji su koncipirani na različitim izazovima koji uključuju i akte samopovrijeđivanja i slično.

    “Upotreba, na primjer, telefona u prvom i drugom razredu na razvoj djeteta ima veliki negativan uticaj, kako na bilo koju sposobnost i razvoj tako i na fizičku spremnost djeteta. Dijete mora imati kvalitetan život, a ne provoditi vrijeme na mobitelu i internetu”, rekla je Memišević.

    Tokom predavanja roditelji su upoznati kako i gdje mogu zatražiti pomoć u slučajevima nastalih sigurnosnih problema.

    “Mi u svemu tražimo prevenciju, da ne dođe do toga. Međutim, ukoliko i dođe pokušavamo prikupili konkretne dokaze postojanja krivičnih djela. Ako postoje uključuje se i Tužilaštvo, a onda slijedi postupak u skladu sa zakonskim propisima”, rekao je Emkić.

    Savremene tehnologije stalno dobivaju novu formu, manifestuju se u različitim oblicima te je zbog toga potreban i stalan oprez. Zato i nastavnici apeluju na roditelje da povedu računa o tome šta im djeca rade i čime se bave u slobodno vrijeme. Prevencija je bit svega jer kada se nešto loše dogodi proces ispravljanja štete je dugotrajan i težak.

    - Advertisement -spot_imgspot_img
    SourceBDC TV

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    - Advertisement -spot_img

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    two × three =