Neformalno udruženje roditelja djece s poteškoćama u razvoju pokrenulo je inicijativu za osnivanje Centra za ranu intervenciju u Brčko distriktu, koji bi pružio sveobuhvatnu i neophodnu sistemsku podršku i adekvatan pristup u radu s djecom.
,,Do sada je prikupljeno više od 60 potpisa roditelja djece s poteškoćama u razvoju, koji su podržali ovu ideju, a uskoro će biti održan sastanak s predstavnicima nadležnih institucija u Distriktu, na kojem će se predstaviti izazovi s kojima se trenutno suočavaju roditelji i istaknuti značaj otvaranja ovog Centra za unapređenje razvoja djece s poteškoćama u razvoju. Ukoliko ne dobijemo potrebnu podršku, tražit ćemo da se refundiraju troškovi za rad s djecom u centrima za ranu intervenciju koji se nalaze u drugim gradovima i opštinama“, rekla je Lejla Bahor, jedna od
inicijatorki za osnivanje ove ustanove.
Prema njenim riječima, postoji jasna razlika između djece s kojom se sistemski radi i djece koja nisu uključena u ranu intervenciju, a to se najbolje primijeti prilikom upisa u školu. Ona kaže da u velikom procentu djeca koja su uključena u ovakve programe pohađaju redovnu nastavu, dok djeca koja propuste ranu intervenciju moraju pohađati inkluzivni oblik nastave.
“Neovisno o vrsti problema, rana intervencija ključna je za razvoj djece s teškoćama u razvoju, jer što ranije počne terapija, to će djeca brže i bolje usvojiti vještine potrebne za kasniji život”, pojašnjava Sabina Ahmičić Gušo, psihologinja u Fondaciji “Laila.”