U okviru manifestacije Brčansko ljeto – Savski cvijet, sinoć je u Muzeju Brčko distrikta održana radionica za djecu pod nazivom „Osnove tkanja“. Polaznicima su predstavljene tehnike tkanja i na taj način su upoznati s etnološkom prošlošću ovih krajeva, budući da je tekstilna radinost bila jedna od osnovnih kućnih aktivnosti na ovom području.
Vanja Žigić, voditelj etnoarheološke zbirke u Muzeju Brčko navela je činjenicu da su u prošlosti djevojčice u prosjeku imale 8 godina kada su počinjale sa tkanjem, a najmlađa polaznica sinoćnje radionice je upravo imala 8 godina. Također, ona je istakla da je tekstilna radinost bila obavezan dio svakodnevnog života u prošlosti, tako da su mlade prilikom udaje i prelaska u drugu kuću nosile rubine, ćilime i druge predmete tekstilne izrade kako bi pokazale da su sposobne da odjenu sopstvenu porodicu jer je sva odjeća koja se nekada koristila pravljena u kućnoj izradi.
„Mislim da mnogo ljudi zaboravlja našu urođenu kreativnost jer većina ima potrebu da nešto stvara svojim rukama ali to nije toliko popularizovano. U svijetu se danas cijeni autentičnost i da se neko bavi nekim zanimanjem koje proističe sa prostora odakle je ta osoba došla. U tom slučaju izrada tkanina na bilo koji način je ustvari nešto što se ovdje radilo vjekovima i neke generacije žena koje su još uvijek žive mogle su od tkanja da obezbijede egzistenciju“, dodala je Žigić.
Drugi termin radionice za starije „Oblikovanje gline“ koja je također u sklopu manifestacije Brčansko ljeto – Savski cvijet održat će se sutra u Muzeju Brčko sa početkom u 18 sati.