More

    Brčko: Održan sastanak u okviru projekta „Niskougljični i inkluzivni razvoj lokalnih zajednica u BiH“

    U 2019/2020. godini u Bosni i Hercegovini je planirana izrada državnog energetskog i klimatskog plana u kome se trebaju postaviti ciljevi dekarbonizacije do 2030. (sa vizijom do 2050) i načini njihovog dostizanja.

    - Advertisement -

    Piše: Azra Bijedić

    Centar za ekologiju i energiju u kooperaciji sa Fondacijom Heinrich Böll i u saradnji sa Centrom za omladinski razvoj „PRONI“ iz Brčkog održao je sastanak Lokalne razvojne grupe iz Brčkog u okviru projekta „Niskougljični i inkluzivni razvoj lokalnih zajednica u BiH“ u sali za sjednice Skupštine Brčko distrikta.

    Osim u Brčkom, projekat se odvija još i u Zenici, Doboju i Bijeljini.

    Plan za izradu državnog energetskog i klimatskog plana

    U 2019/2020. godini u Bosni i Hercegovini je planirana izrada državnog energetskog i klimatskog plana u kome se trebaju postaviti ciljevi dekarbonizacije do 2030. (sa vizijom do 2050) i načini njihovog dostizanja.

    U suštini proces dekarbonizacije se planira realizovati povećanjem energijske efikasnosti, kao i udjela obnovljivih izvora energije, odnosno smanjenjem korištenja fosilnih goriva, između ostalog i elektrifikacijom transporta i sistema grijanja, objašnjavaju organizatori.

    Cilj projekta je i formiranje mreže lokalnih zajednica u Bosni i Hercegovini sa misijom sistematičnog uključivanja lokalnih aktera u BiH u predstojeći proces dekarbonizacije.

    Postupanje prema Pariškom klimatskom sporazumu

    „Nedavno je objavljen početak izrade nacionalnog energetskog i klimatskog plana koji, za razliku od energetske strategije koja je rađena prije dvije godine, zahtijeva da se prilikom izrade plana uvažavaju klimatske promjene, odnosno da se i BiH priključi procesu tzv. dekarbonizacije ili smanjenja misije CO2 iz svojih energetskih postrojenja. Tako započinje proces u kojem je neophodno do 2030. godine smisliti razvoj energetike koji uvažava i organičenja prema Pariškom klimatskom sporazumu, koji smo potpisali“, kazao je prof. dr. sc. Mirza Kušljugić, sa Fakulteta elektrotehnike Univerziteta u Tuzli, koji je ekspert sa ovog projekta.

    Mirza Kušljugić (Fotoreporter: Kristian Bilić / Otisak.ba)

    Kušljugić dodaje da će se energetska efikasnost prije svega odvijati na lokalnom nivou, a entitetski i državni nivoi treba da stvore preduslove za realizaciju plana.

    BiH i dalje najviše ulazi u proizvodnju električne energije i neobnovljivih izvora energije

    „Ekonomski efekti u BiH su gotovo nikakvi, s obzirom na to da država još uvijek ulaže u ono u šta niko drugi ne ulaže, a to je proizvodnja električne energije i neobnovljivih izvora energije, niti se poduzimaju bilo kakve značajne i ozbiljne aktivnosti kad je u pitanju proizvodnja iz obnovljivih izvora energije, a pritom mislim na vjetar, sunce i biomasu. Nažalost, mi razvijamo sasvim druge stvari, male hidroelektrane, od kojih niko nema koristi osim onih koji su investirali u njih.

    Oni koji odlučuju u ovoj zemlji ne vide šta se stvarno dešava u ovom svijetu, jer ovo nije samo energetska, nego i društvena tranzicija. Uvođenje električnih automobila, prelazak na sasvim nove tehnologije sasvim će promijeniti naš način života i rad. Još jedan problem je zastupljenost neke stare politike iz 70. godine prošlog vijeka, kad je bila bitna proizvodnja električne energije, a ne iz čega je nastala“, izjavio je drugi ekspert sa projekta, Damir Miljević, ekonomista iz Banjaluke.

    Miljević dodaje da, ako se ovakve politike u energetici nastave, Bosna i Hercegovina neće moći ispuniti svoje međunarodne obaveze koje je preuzela potpisivanjem Pariškog sporazuma.

    Damir Miljević (Fotoreporter: Kristian Bilić / Otisak.ba)

    Što se tiče prilagođavanja pravilima Evropske unije, Bosna i Hercegovina je već u problemu, s obzirom da nije implementirala Treći energetski paket, što je trebala završiti 2015. godine.

    - Advertisement -spot_imgspot_img
    SourceOtisak.ba

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    - Advertisement -spot_img

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    × nine = 54