Usvajanjem u julu ove godine novog Pravilnika načinu i uslovima za podsticaje u poljoprivrednoj proizvodnji, uvedena su određena ograničenja za poljoprivredne proizvođače. Jedno od takvih ograničena je maksimalna površina za proizvodnju povrća na otvorenom polju.
Podsjetimo, Otisak je pisao o ovoj problematici, nakon što nam se obratio anonimni izvor, iznijevši razočaranje ovakvom odlukom.
Upitali smo šefa Odjeljenja za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Milenka Ninkovića za komentar, tj. da za Otisak obrazloži uvođenje limita u Pravilnik.
“Maksimalne površine koje se podstiču u poljoprivrednoj proizvodnji su uvedene prvi put u Pravilnik o podsticajima u poljoprivrednoj proizvodnji koji je usvojen 2021. godine iz razloga jer se broj zahtjeva i maksimalna površina koje se prijavljuju za podsticaj povećavaju nesrazmjerno povećanju obima poljoprivredne proizvodnje u Brčko distriktu.
Pored ograničenja površina uvedena su ograničenja i kod tovova u stočarskoj proizvodnji, a sve iz razloga što broj zahtjeva i kandidovani iznosi za podsticaj iz godine u godine rastu ne prateći stvarni razvoj poljoprivredne proizvodnje u Brčko distriktu BiH.
U godini pandemije virusa (2020), je broj zahtjeva i kandidovani iznos za podsticaj porastao za 30 %, što zaista nije realno jer je u cijelom svijetu došlo do pada proizvodnje kako u privredi tako i u poljoprivredi. Takav rast broja zahtjeva i kandidovanog iznosa novca za podsticaj u poljoprivrednoj proizvodnji ne može pratiti budžet Brčko distrikta BiH, jer nema porasta prihoda, a rashodi bi se u tom slučaju značajno povećavali, što je i osnovni razlog za uvođenje ograničenja”, objašnjava Ninković.
Ninkovića smo pitali, da li je moguće da takve restrikcije oštete razvoj poljoprivrede u Brčkom’
“Poljoprivredni proizvođači neće biti oštećeni, jer mi kao Vlada Brčko distrikta možemo podsticati određenu poljoprivrednu proizvodnju do određenih granica, a zaista je nemoguće podsticati ukupne količine, koliko bi pojedini proizvođači mogli zasijati ili imati broj tovnih grla“, ističe Ninković.
Ninković je na naš zahtjev pojasnio i dodatnu raspodjelu sredstava mimo zagarantovanog iznosa, ukoliko za takve prilike ostane novca u budžetu.
“Podsticaji za poljoprivrednu proizvodnju se isplaćuju svim podnosiocima do iznosa koji je zagarantovan pravilnikom. Eventualno preostala sredstva koja su odobrena budžetom za tekuću godinu će se nakon završenog prijema zahtjeva podijeliti srazmjerno.
Preostali iznos obračunava se na način da se od ukupno odobrenih novčanih sredstava u budžetu za tekuću godinu oduzima utrošeni iznos za isplatu zagarantovanih sredstava i od ostatka se obračunava procentualni dio za isplatu korisnicima podsticaja čiji su zahtjevi bili u iznosu većem od zagarantovanog.”
Podsjetimo, uvođenje ograničenja samo su jedan dio problematike oko novog Pravilnika, o drugim zahtjevima i zamjerkama više u članku: Poljoprivrednici Distrikta: Politika je ušla dublje u zemlju nego što mi oremo.
Ovdje možete preuzeti Pravilnik načinu i uslovima za podsticaje u poljoprivrednoj proizvodnji:
Novinar: Emina Osmić-Hajdarević