More

    Brčko: Davanje poklona ili davanje mita – kako izraziti zahvalnost

    - Advertisement -

    Iako je po zakonu krivično djelo, davanje poklona ljekarima prolazi nekažnjeno i teško je podvući granicu između davanja mita i poklona iz zahvalnosti.

    Brčanka Nevena S. je nakon što je njen suprug imao operaciju raka, odnijela hirurgu koji ga je operisao poklone u vrijednosti od oko 200 KM, smatrajući to kao znak zahvalnosti za spašen život. Međutim, on je, kako kaže, bez zahvaljivanja mrzovoljno samo spustio kesu i nakon informacija o slijedećoj kontroli rekao joj da može da napusti njegov kabinet. 

    • Bila sam u šoku. Da li je on očekivao da će od mene dobiti novac za nešto što je inače njegov posao i za šta dobija platu ili mu je generalno poklon bio uvreda? Kao drugo, i da sam mu dala novac, postavlja se pitanje koliko novca je dovoljno da ne bude uvreda kada ono što je uradio nema cijenu, jer je mom suprugu spasio život. Ipak, da mu nisam ni to odnijela, osećala bih se postiđeno, jer se očekuje da daš ljekaru poklon, takvo smo društvo.

    Građani samovoljno donose darove

    Medicinska sestra (ime poznato redakciji) potvrđuje za Otisak da se članovi porodica pacijenata redovno zahvaljuju, a da osoblje prihvata poklone. Kako navodi, oni ne smatraju da je to mito, već lijep gest jer su brinule o njima.

    • Uglavnom donose voće, kolače, kafu i neke sitnice i to uglavnom iz zahvalnosti, kada pacijent treba da bude otpušten iz bolnice – kaže ona.

    Kako za Otisak govori psiholog Nataša Jovanović kod nas je davanje poklona ljekarima društveni običaj, odnosno nešto što se podrazumijeva.

    • Čak se može tumačiti kao nepristojnost ukoliko se ne ponudi poklon. Naučeni smo da “to tako treba”, te osoba to ne dovodi u pitanje, čak se oseća nelagodno ukoliko ne ponudi. To se može iskorjeniti samo ako se konstantno i uporno odbijaju pokloni i stavlja zabrana na ovo ponašanje, jer se onda šalje poruka da to nije nešto prihvatljivo i normalno – jasna je Jovanovićeva.

    Traženje i primanje mita od pacijenata je jasno definisano kao krivično djelo, ali teško je podvući granicu između mita i zahvalnosti za urađenu ljekarsku intervenciju. Takva djela vrlo teško su dokaziva, a nijednoj strani nije u interesu da mito prijavi, prizna ili da na bilo koji način pomogne u otkrivanju i dokazivanju tog krivičnog djela, jer se uglavnom zažmiri kada su u pitanju članovi porodice i situacija dobije subjektivnu prizmu.

    Ovaj članak je omogućen zahvaljujući velikodušnoj podršci američkog naroda putem Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). Sadržaj je odgovornost Omladinskog centra “Vermont” i Otisak.ba i kao takav ne odražava nužno stavove USAID-a niti Vlade SAD-a.

    - Advertisement -spot_imgspot_img

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    - Advertisement -spot_img