More

    Brčansko srce obilježilo Dan borbe protiv raka

    Poslije kardiovaskularnih bolesti, maligna oboljenja su druga po smrtnosti u BiH.

    - Advertisement -

    Novinar: Kristian Bilić

    U brčanskom Domu zdravlja Udruženje „Brčansko srce“ danas je zajedno sa ljekarima porodične medicine i medicinskim sestrama održalo okrugli sto na temu „Uloga doktora porodične medicine u dijagnosticiranju i liječenju malignih bolesti“ na kojem se diskutovalo o aktuelnim problemima i preprekama u rješavanju ovog pitanja, čime je obilježen Međunarodni dan borbe protiv raka.

    „Porodična medicina je inače mjesto prvog kontakta pacijenta sa doktorom i ona ima zadatak ne samo da liječi, nego da utiče i na primarnu prevenciju i promociju zdravlja. Mi uvijek nastojimo i kod redovnog pregleda pacijentima skrenuti pažnju na zdrave životne navike koje bi trebali da upražnjavaju, a to u svakodnevnom pregledu pacijenti i ne primijete. Zbog toga mi i obilježavamo ovaj svjetski dan borbe protiv malignih oboljenja“, kazala je u izjavi za medije prim. dr. Maksida Jašarević.

    Prenijele svoja iskustva

    Veliki broj medicinskih radnika te članica Udruženja su razgovarali o svojim iskustvima i predlagali mjere za poboljšanje uslova. U diskusiju su se uključivale članice Udruženja koje su preživjele neki vid malignih oboljenja i prenijela svoja iskustva i poteškoće sa kojima su se susretale tokom liječenja. Podcrtali su da je ovo jako bitan datum i da se treba dati poseban akcenat na njega.

    Ramiza Musić (Fotoreporter: Kristian Bilić – Otisak.ba)

    „Danas po prvi put ovaj datum obilježavamo u saradnji sa udruženjem ljekara porodične medicine, da vidimo koliko mi kao udruženje možemo da utičemo na poboljšanje pacijenata kad se obrate porodičnom ljekaru”, izjavila je Ramiza Musić, predsjednica Udruženja Brčansko srce.

    Prevencija je pola zdravlja

    Na okruglom stolu su svoje učešće uzeli i psiholozi koji pomažu u procesu liječenja i daju svoj doprinos u psihičkom oporavku pacijenata. Kazali su da je itekako potrebna psihopodrška pacijentima, jer sam proces liječenja pa i saznanja o oboljenju je itekako bolan i ostavlja posljedice. Naglašeno je da je prevencija pola zdravlja i da se itekako treba obratiti pažnja na samu prevenciju.

    Maksida Jašarević, u sredini (Fotoreporter: Kristian Bilić – Otisak.ba)

    „Kad kažemo recimo prevencija pušenja, to je velika borba protiv karcinoma pluća zatim konzumiranje alkohola, zdrave životne navike, tjelesna težina su neke svakodnevne navike koje bi pacijenti trebali da obrate pažnju. Primarna prevencija se sastoji u tome da se žene redovno javljaju na preglede dojke, na ultrazvuk, redovno da rade papa test, a muškarci da rade pregled prostate. Poslije kardiovaskularnih bolesti, maligna oboljenja su druga po smrtnosti u BiH”, navela je Jašarević.

    - Advertisement -spot_imgspot_img
    SourceOtisak.ba

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    - Advertisement -spot_img

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    + 17 = twenty two