More

    Biskupi izrazili zabrinutost: Prema izvorima Katoličke crkve, danas je u Bosni i Hercegovini oko 350.000 katolika

    - Advertisement -

    Biskupska konferencija (BK) Bosne i Hercegovine obznanila je Promemoriju o potrebi uspostave pravde i društvene sloge, te o sadašnjem stanju Katoličke Crkve i hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini, u kojoj među ostalim stoji kako je tokom posljednjih 30 godina nestalo više od polovine katolika, a time i Hrvata, odnosno oko 54,6 posto.

    “Biskupi izražavaju svoju zabrinutost zbog neodgovornoga ponašanja i nepromišljenih izjava pojedinih političkih predstavnika, koji takvim svojim djelovanjem izazivaju osjećanje nesigurnosti i straha kod ljudi”, priopćeno je iz Katoličke novinske agencije BK Bosne i Hercegovine.

    Sve, koji kao izabrani predstavnici sudjeluju u vlasti i donose odluke, i sve koji oblikuju medijski prostor, biskupi pozivaju da se suzdrže od teških riječi i uvreda i da poštuju pojedinačna i kolektivna prava ljudi, konstitutivnih naroda i manjinskih grupa.

    Također, očekuju da zbog uspostave društvene sloge i pronalaženja pravednog izbornog sustava i zbog provođenja potrebite ustavne i zakonske reforme, svoju pomoć pruže i predstavnici međunarodne zajednice.

    “Dijalog je jedini moralno prihvatljiv način koji izabrani predstavnici moraju slijediti u pregovorima radi pronalaženja rješenja”, navode biskupi.

    Prema izvorima Katoličke crkve, danas je u Bosni i Hercegovini oko 350.000 katolika, a 1991. godine bilo ih je oko 760.000. To jest, tokom posljednjih 30 godina nestalo je više od polovice katolika, a time i Hrvata.

    Nakon što je broj Hrvata i katolika u Bosni i Hercegovini krajem 20. stoljeća skoro prepolovljen zbog ratnih progona, raseljavanja i iseljavanja, demografski pad katolika i Hrvata u BiH u razdoblju poslije toga rata posljedica je istovremenog djelovanja više uzroka.

    Među njima najvažniji su neuspjeli povratak prognanika i raseljenih tijekom posljednjega rata; vrlo negativan prirodni priraštaj; novo iseljavanje; visoka stopa nezaposlenosti i raširena korupcija koja potiče iseljavanje u potrazi za poslom; novo iseljavanje kao posljedica planova razvijenih zemalja da nadoknade vlastite demografske gubitke i dobiju radnu snagu; nedovoljna društvena i materijalna podrška ženama koje žele rađati i slično.

    “U traženju mogućeg rješenja ovog složenog problema katolika i Hrvata u Bosni i Hercegovini moralo bi se voditi računa o mnogo elemenata. Od sudbinske važnosti je stavljanje snažnoga naglaska na brigu za one katolike koji su ovdje, zaustavljanje njihova iseljavanja i podizanje nataliteta. Prije svega, zato što povratak raseljenih i prognanih sve više izgleda, nažalost, pitanje prošlosti. Ne smije ga se nikada zaboraviti, ali i tamo gdje bi mogao povratak se ne događa, dok na drugim stranama na razne načine biva opstruiran”, ističu biskupi.

    Dodaju kako se u Bosni i Hercegovini može biti trajnog mira samo ako se, uz poštovanje i primjenu kriterija ravnoteže pravde, ugradi i mehanizam ravnoteže straha.

    Promemoriju su potpisali svi članovi Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine – predsjednik mons. Tomo Vukšić, nadbiskup metropolit vrhbosanski i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u BiH, potpredsjednik mons. Petar Palić, biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski, zatim mons. Franjo Komarica, biskup banjalučki, i mons. Marko Semren, pomoćni biskup banjalučki.

    Otisak.ba

    - Advertisement -spot_imgspot_img

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    - Advertisement -spot_img

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    2 + one =