Glavni pretres u suđenju za zločin u Kravici kod bosanskohercegovačkog grada Srebrenice u četvrtak je iznova počeo pred beogradskim Specijalnim sudom za ratne zločine iznošenjem odbrane optuženih, javlja agencija Beta, prenosi Otisak.ba.
Ovo suđenje prekinuto je 14. novembra prošle godine jer u tom trenutku Srbija nije imala tužioca za ratne zločine.
U nekoliko navrata je bilo pokušaja da se suđenje nastavi, ali je pretres iz više razloga odlagan.
Za ratni zločin protiv civilnog stanovništva u mjestu Kravice kraj Srebrenice u julu 1995. optuženi su bivši pripadnici Specijalne brigade Ministarstva unutrašnjih poslova bh. entiteta Republika Srpska (RS) Nedeljko Milidragović, Aleksa Golijanin, Milivoje Batinica, Dragomir Parović, Aleksandar Dačević, Boro Miletić, Jovan Petrović i Vidoslav Vasić.
Ne žele iznijeti odbranu
Po optužnici oni su, zajedno s nepoznatim pripadnicima Specijalne brigade RS-a, u halama Zemljoradničke zadruge i oko njih, u mjestu Kravica, u julu 1995. godine, učestvovali u ubistvu više stotina Bošnjaka.
Sud je u četvrtak prvo zatražio da optuženi Nedeljko Milidragović iznese odbranu, ali on to nije želio, niti je htio odgovarati na pitanja.
Optuženi Aleksa Golijanin rekao je kako ne bi iznosio odbranu i kako ne želi odgovarati na postavljena pitanja.
Do sada je odbranu iznio optuženi Milivoje Batinica, koji je to učinio prije prekida suđenja.
On je i u četvrtak počeo sa iznošenjem odbrane, jer na to ima pravo zbog ponavljanja postupka.