U kutiji za cipele smještena je fotonska laboratorija sa crvenim, ljubičastim, zelenim i infracrvenim laserima te tri kamere. Za šest mjeseci napravila je srednjoškolka Sara Petrić a koristi je za brojne eksperimente od testiranja kvaliteta maslinovog ulja do istraživanja planete Mars. Zbog čega je višestruko nagrađena.
“Osvojila sam prvo mjestu u Bugarskoj na takmičenju iz eksperimentalne fizike, u Aleksincu specijalnu nagradu, na INOST-u takođe specijalnu i učestvovala sam u projektu istraživanja Marsa. I do čega si došla u istraživanju Marsa? Došli smo do tog zaključka da pomoću infracrvenog lasera možemo saznati kakvo se tlo nalazi na Marsu”.
Hologram i robot sa kojim su učenici banjalučke Katoličke gimnazije takođe učestvovali u projektu istraživanja Marsa izradio je Stefan Miljević.
“Mi smo ovim hologramom htjeli da prikažemo kako izgleda planeta Mars u 3D prikazu sa svih strana. A, odlučio sam napraviti i ovaj jedan robot koji sadrži senzore da detektuje sve predmete ispred njega i ako naiđe na neku prepreku robot se vraća unazad i odlazi u drugi stranu”.
Stefan već godinama dobija priznanja za ove izume.
Dok je Andrej Pavlica nagrađen u Bugarskoj za tri eksperimenta između kojih je i istraživanje o djelovanju amperove sile što se može primjeniti u radu elektrana.
“Ovdje smo stavili potrošač sijalicu od 12 volti, ispod imamo ispravljač isto od 12 volti a ovdje trenutno prolazi struja od jačine jednog ampera”.
Profesorica koja radi sa ovim mladim ljudima na sekciji naučnog istraživanja kaže da su je pojedini učenici u znanju fizike prestigli.
Andreana Kovačević Ćurić, profesorica fizike u Katoličkoj gimnaziji u Banjaluci je kazala: “Što se mene tiče oni su svi bolji od mene jer odvajaju mnogo vremena za ove eksperimente. Razumiju se i u programiranje, elektroniku a ja se u to ne razumijem”.
Iako tačan broj nagrada i priznanja ne mogu izbrojati za ove mlade inovatore Bosna i Hercegovina nije našla način kako da ih zadrži. Većina planira nastavak školovanja u inostranstvu.