Sud Bosne i Hercegovine osudio je Azru Bašić, bivšu pripadnicu Hrvatskog vijeća obrane (HVO-a) na 14 godina zatvora za ratni zločin protiv civila i ratnih zarobljenika počinjen 1992. godine na području Dervente.
Bašić je proglašena krivim da je u periodu od 26. aprila do maja 1992. u prostorijama Doma Jugoslavenske narodne armine (JNA) i na području sela Polje u općini Derventa, sama i sa drugim vojnicima učestvovala u ubistvu, mučenju i nečovječnom postupanju prema civilima srpske nacionalnosti.
Prvostepeno vijeće je zaključilo da je Bašić van razumne sumnje kriva na osnovu iskaza saslušanih svjedoka, od kojih su je neki prepoznali i jasno rekli da je ubila Blagoju Đuraša, i da je „bila jedina ženska osoba u Domu JNA“.
Na temelju saslušanih svjedoka, Vijeće je također utvrdilo da je optužena naredila zatvorenim civilima da se skinu goli do pojasa i izuju bosi, da pojedu jugoslavenski novac, da bosi hodaju po staklu, te ih lično tjerala da sa tijela Đuraša ližu krv.
„Da je nanosila povrede Mili Kuzmanoviću Vijeće je uvrdilo na temelju pročitanog iskaza oštećenog, te je u pogledu odlučnih činjenica potkrepljen iskazima drugih svjedoka“, naveo je Sead Đikić, predsjedavajući Sudskog vijeća.
Prema presudi, Bašić je proglašena krivom da je u selu Polje, 2. maja 1992. godine nanosila snažne fizičke i psihičke bolove Bori i Petru Markoviću.
Oslobođena za maltretiranje
Đikić je kazao da je Bašić oslobođena za maltretiranje Milovana Adžića, Zdravka Vidovića i Sretena Jovanovića, jer na osnovu njihovih iskaza, koji su pročitani u sudnici, Vijeće nije moglo donijeti odluku o eventualnoj krivici.
Prilikom odmjeravanja kazne, Vijeće je kao otežavajuće okolnosti uzelo u obzir broj radnji za koje je Bašić optužena, bezobzirnost i posljedice, dok je od olakšavajućih okolnosti cijenjeno da ranije nije osuđivana.
Kako je rečeno, optuženoj Bašić će se u kaznu zatvora uračunati vrijeme koje je provela pritvoru od marta 2011. godine, a oštećeni sa imovinsko-pravnim zahtjevom upućeni su na parnicu.
Na ovu presudu postoji mogućnost žalbe Apelacionom vijeću Suda BiH.