More

    Apel za pomoć milionima djece u Nigeriji koja pate od neuhranjenosti

    Sesugh Akume, bivši glasnogovornik pokreta "BringBackOurGirls", kazao je za AA da bi čitavo društvo moglo osjetiti vrlo pogubne posljedice ukoliko se i dalje bude ignorisao problem neuhranjenosti u Nigeriji.

    - Advertisement -

    Eksperti Fonda Ujedinjenih naroda za djecu (UNICEF) su pozvali na dodatne napore kako bi se pružila pomoć milionima djece u Nigeriji koja se suočavaju s glađu i smrću zbog neuhranjenosti, javlja Anadolu Agency (AA).

    Dr. Davis Bamidele Omotola, savjetnik za humanitarnu pomoć u UNICEF-u, kazao je prošle sedmice da se u Nigeriji nalazi skoro 35 miliona neuhranjene djece, dodajući da većina njih živi u pokrajinama Borno, Adamawa i Yobe gdje su vidno prisutni pripadnici terorističke organizacije Boko Haram.

    Upozorio je i da se u toj zemlji 25 miliona djece, mlađe od 5 godina, suočavaju s prijetnjom glađu kao i smrću zbog neuhranjenosti, dok se oko 10 miliona djece suočava s problemom nedovoljnog razvoja rasta.

    Stručnjaci stoga preporučuju da bi pomoć i ulaganje u ishranu djece pružilo velike mogućnosti za društvene i ekonomske promjene u cijeloj Africi.

    Sesugh Akume, bivši glasnogovornik pokreta “BringBackOurGirls”, kazao je za AA da bi čitavo društvo moglo osjetiti vrlo pogubne posljedice ukoliko se i dalje bude ignorisao problem neuhranjenosti u Nigeriji.

    “Ako ozbiljno razmišljamo o budućnosti ove zemlje, ovo pitanje bi trebalo biti jedno od najvažnijih na dnevnom redu”, rekao je Akume.

    Martin Jackson, koordinator UNICEF-a u pokrajini Bauchi, istakao je da su brojne neprofitne organizacije uradile mnogo kako bi spasile djecu, dodajući da njihovi napori ipak nisu dovoljni.

    Istakao je da nije dovoljno da vlade i parlamenti izdvajaju određena finansijska sredstva za krizu nego i da fondovi pomoći budu provedeni u djelo.

    Odoh Diego Okenyodo, stručnjak za ekonomiju i razvoj, istakao je za AA da vlade i druge relevantne institucije moraju ubrzati borbu protiv neuhranjenosti te informisati cijelo društvo o ozbiljnosti ovog problema.

    “Informacije zaista pomažu da se razvije potrebna svijest, često dovodeći do ispravnog ponašanja u društvu”, kazao je Okenyodo.

    Geoffrey Njoku, još jedan stručnjak UNICEF-a, naglasio je da majke, odnosno roditelji, trebaju znati kakvom hranom trebaju hraniti djecu, napominjući da je vrlo važno da djeca jedu raznovrsnu hranu.

    - Advertisement -spot_imgspot_img
    SourceAgencije

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    - Advertisement -spot_img

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    forty five ÷ = 15