Ekonomski analitičar Admir Čavalić kazao je za Klix.ba da ovi podaci Uprave za indirektno oporezivanje, ali i bilo koji drugi ekonomski indikatori u posljednje tri godine u BiH, pokazuju da dolazi do sve većeg ekonomskog jaza između dva entiteta.
Čavalić ističe da podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH, uz ostale ekonomske indikatore, potvrđuju da postoji veliki srazmjer između dva entiteta.
“U dogledno vrijeme se očekuje, a već su politički predstavnici Federacije BiH ranije govorili o tome, aktueliziranje pitanja raspodjele prihoda ostvarenih po osnovu indirektnih poreza. Na državnim organima upravljanja treba riješiti pitanje raspodjele prihoda od indirektnih poreza. Teško je procijeniti kolika je sada razlika po postojećem modelu raspodjele, odnosno koliko jedan od entiteta nezasluženo ili neopravdano dobiva. Nemamo tačne podatke i trebalo bi izvršiti široku analizu. Bilo bi dobro da predstavnici Federacije BiH budu nosioci tih aktivnosti, da se ta analiza uradi u saradnji s Upravom za indirektno oporezivanje. Na osnovu te analize bi se moglo argumentovano govoriti o pitanju raspodjele tih sredstava. Nekoliko puta se govorilo o tome, ali diskretno i stidljivo”, poručio je Čavalić.
Naš sagovornik je napomenuo da ne želi ostaviti utisak da je Federacija BiH mnogo razvijenija od Republike Srpske, imajući u vidu generalnu ekonomsku sliku da je Bosna i Hercegovina jedna od najnerazvijenijih država u Evropi.
Ekonomski analitičar Muris Čičić rekao je za Klix.ba da je u entitetskim razlikama, po privrednoj snazi, uvijek bio takav odnos: dvije trećine Federacija BiH – jedna trećina Republika Srpska.
Dodao je da se počinje javljati nesrazmjer u svakom pogledu, u pogledu stranih investicija, domaćih investicija, privrednog rasta i razvoja.
“Pokazuje se da je u Federaciji BiH na djelu pozitivnija privredna, poslovna atmosfera… Manje je politikanstva, a više životnih stvari… Taj nesrazmjer se počinje sve više javljati i to je problem za cijelu državu”, zaključio je Muris Čičić.