Piše: Adis Mujdanović
Katastrofalne poplave 2014. godine na području Brčko distrikta Bosne i Hercegovine “izbacile” su aferu o kojoj se još od tada priča u ovoj lokalnoj zajednici.
Priča se da su ogromni javni novčani iznosi završili u rukama pojedinaca putem “mutnih” radnji i poslova.
Poznato je da je dosta slučajeva koji imaju veze sa tim periodom u rukama tužilaca brčanskog Tužilaštva, što su više puta u javnim istupima potvrđivali politički akteri u ovom gradu, ali nijedan nije do kraja istražen niti je dobio sudski epilog.
Milioni konvertibilnih maraka (KM) poreskih obveznika o kojima se sumnja i dalje ne znaju svog “pravog” vlasnika.
Senad-Prom vs. Gradnja-Cop
Jedan sudski slučaj koji je povezan sa poplavama iz 2014. godine čini se kao zanimljiv iz više uglova.
Riječ je o sporu između dvije građevinske firme sa područja Distrikta – Gradnja-Cop i Senad-Prom, u kojem su Osnovni i Apelacioni sud ove lokalne zajednice zauzeli suprotne stavove.
Senad-Prom tvrdi da je Gradnja-Cop toj firmi dužna 34.600 KM. Osnovni sud odbio je u cijelosti kao neosnovan tužbeni zahtjev, dok je Apelacioni sud usvojio žalbu tužioca i time preinačio prvostepenu presudu.
Otisak.ba u ovom tekstu donosi presude oba suda. Nastavit će se…