Na evidencijama službi za zapošljavanje u BiH nalaze se 328.674 osobe, dok 854.865 građana ove zemlje ima posao, navedeno je u polugodišnjem izvještaju Agencije za statistiku BiH.
Ono što zabrinjava je podatak da blizu 90 posto nezaposlenih čine nekvalificirani radnici i osobe sa završenom srednjom školom.
– Najveći broj evidentiranih čine osobe s trećim stepenom obrazovanja – KV radnici 31,11 posto, zatim NKV radnici 29,10 posto, te radnici sa SSS 28,15 posto – podaci su Agencije.
U skladu s važećim zakonskim propisima, novčanu naknadu u julu je koristilo 15.670 nezaposlenih, dok pravo na zdravstvenu zaštitu ostvaruju 192.833 osobe ili 58,67 posto od ukupno nezaposlenih piše Avaz.
Značajan broj njih, smatra ekonomski analitičar Igor Gavran, na biroima za zapošljavanje ipak nije zbog prava na liječenje.
Istovremeno, podaci Agencije za statistiku demantiraju i stavove poslodavaca da u BiH nema dovoljno radne snage te da ju je potrebno uvoziti.
– Ne mogu reći oni u građevinarstvu, ugostiteljstvu ili trgovini, naprimjer, da im trebaju doktori nauka, da ne mogu nekoga obučiti da bude konobar ili radi na kasi, jer nije diplomirao ili ne govori tri strana jezika. Čak i da tvrdimo da veliki dio registriranih ne traži aktivno posao, a nemamo dokaza za to, jer nema statistike na koliko se oglasa za posao oni javljaju. Jedini logičan razlog je da nemaju redovne prihode i ipak stvarno traže posao – ističe Gavran.
Gavran zaključuje da bi zakon kojim bi se svim građanima osiguralo pravo na zdravstveno osiguranje, neovisno o njihovom statusu, pored ostalih benefita, pomogao da konačno, bez ikakvih nagađanja, znamo koliko stvarno nezaposlenih imamo na birou.