More

    Zahtjev za azil podnijelo samo 611 migranata, većina ih ne želi ostati u BiH

    Prema procjenama, u Unsko-sanskom kantonu nalazi se između 1.600 i 1.800 migranata

    - Advertisement -

    Vijeće ministara BiH na prijedlog Ministarstva sigurnosti, upoznato je sa informacijom o stanju u oblasti migracija u Bosni i Hercegovini, a u vezi s povećanim prilivom migranata, javlja Anadolu Agency (AA).

    Konstatirano je da se procesi i upravljanje migrantskom krizom, koliko je to moguće, drže pod kontrolom te da se prati migrantski val i reagiranja koja dolaze kako iz zemalja preko kojih migranti ulaze u BiH tako i zemalja Evropske unije.

    Da bi se uspješno provodile aktivnosti na sprečavanju ilegalnih ulazaka migranata u BiH i njihovo krijumčarenje, neophodno je povećati obim kontrole granica. U tom pogledu apeluje se na Graničnu policiju da ubrza prijem kadeta.

    Od 1. januara do 21. juna 2018. godine, Službi za poslove sa strancima prijavljeno je 7.128 nezakonitih migranata.

    Namjeru za azil u BiH iskazalo je 6.354 osoba, ali samo 611 ih je podnijelo zahtjev za azil, što govori da migranti nisu zainteresirani za ostanak u BiH. Nakon što je Vlada Federacije BiH dala saglasnost, uskoro će u funkciju biti stavljena kasarna “Ušivak” u Hadžićima i objekt Agrokomerca u Velikoj Kladuši, gdje bi se smještali migranti. Prema procjenama, u Unsko-sanskom kantonu nalazi se između 1.600 i 1.800 migranata.

    Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva finansija i trezora, usvojilo je Srednjoročnu strategiju upravljanja dugom Bosne i Hercegovine za period 2017 – 2020. godine.

    Određivanje i održavanje Srednjoročne strategije upravljanja dugom BiH je predviđeno Akcijskim planom za provedbu Reformske agende na nivou Vijeća ministara BiH. Prijedlog strategije BiH bio je upućen na mišljenje, odnosno komentare Centralnoj banci BiH, Ministarstvu finansija Republike Srpske, Federalnom ministarstvu finansija i Direkciji za finansije Brčko Distrikta BiH, a prihvatljivi komentari ugrađeni su u tekst Strategije BiH. Zaduženo je Ministarstvo finansija i trezora BiH da prilikom budućeg vanjskog zaduživanja primjenjuje smjernice definirane Srednjoročnom strategijom upravljanja dugom BiH za period 2017 – 2020. godina.

    Ministarstvo finansija i trezora BiH će Srednjoročnu strategiju upravljanja dugom objaviti na internet stranici Ministarstva.

    Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva komunikacija i prometa, donijelo je Odluku o raspoređivanju prihoda ostvarenih po osnovu pružanja usluga u zračnoj plovidbi (rutne naknade) u zračnom prostoru Bosne i Hercegovine za 2018. godinu.

    U skladu s ovom odlukom Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) bit će raspoređeno 51.955.565 KM, uključujući troškove EUROCONTROL-a u iznosu 3.588.532 KM, a Direkciji za civilno zrakoplovstvo Bosne i Hercegovine (BHDCA) 2.274.863 KM. Pružaoci usluga izvan Bosne i Hercegovine, Agencija za kontrolu vazdušnog saobraćaja Srbije i Crne Gore (SMATSA) dobit će 11.990.640 KM i Hrvatska kontrola zračne plovidbe (CCL) 15.544.152 KM.

    Vijeće ministara BiH je, na sjednici u Sarajevu, utvrdilo prijedlog osnova za vođenje pregovora i zaključivanje Sporazuma o izmjenama i dopunama Sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Crne Gore o graničnim prijelazima za pogranični saobraćaj. Sporazum o izmjenama i dopunama Sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Crne Gore o graničnim prijelazima za pogranični saobraćaj uključuje uspostavljanje zajedničke granične kontrole, regulisanje režima pograničnog saobraćaja kojim će se omogućiti jednostavnije prelaženje državne granice stanovništvu koje živi u pograničnom području obje države.

    - Advertisement -spot_imgspot_img
    SourceAnadolija

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    - Advertisement -spot_img

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    + seventy seven = eighty two