More

    U Zagrebu predstavljena publikacija „Dosje: JNA u ratovima u Hrvatskoj i BiH…“

    Dosje ima i edukativnu funkciju, a to je rušenje mita da je JNA štitila Jugoslaviju u Hrvatskoj i utvrđivanje činjenice da se JNA kao savezna vojska stavila na stranu samo jedne vojske u sukobu, a to je srpska strana koja je kasnije počinila brojne zločine, poručila je Ivana Žanić, urednica knjižice „Dosje: JNA u ratovima u Hrvatskoj i BiH...“.

    - Advertisement -

    “Ovo nije politički pamflet, ovo je jedan dokument koji je zapravo poziv institucijama u Srbiji da istraže sve navode iz Dosjea i provedu efikasnu istragu koja bi dovela do podizanja optužnica”, kazala je Ivana Žanić, voditeljica pravnog tima u Fondu za humanitarno pravo Beograd i urednica knjižice “Dosje: JNA u ratovima u Hrvatskoj i BiH –uloga Jugoslavenske narodne armije u ratovima u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini i njezina transformacija iz jugoslavenske u srpsku vojsku”, javlja Anadolu Agency (AA).

    Povodom 27. obljetnice pada i žrtve Vukovara, Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću Zagreb, Fond za humanitarno pravo Beograd (FHP), Inicijativa mladih za ljudska prava – Hrvatska i Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu održali su predstavljanje knjižice “Dosje: JNA u ratovima u Hrvatskoj i BiH – uloga Jugoslavenske narodne armije (JNA) u ratovima u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini (BiH) i njezina transformacija iz jugoslavenske u srpsku vojsku”.

    U pitanju je najopsežniji dosje FHP-a do sada, 10. po redu, koji obuhvaća razdoblje od kraja 80-ih godina prošlog stoljeća pa sve do svibnja 1992. godine i bavi se pripremom JNA i političkih struktura SFRJ i Srbije za ratove, kao i sudjelovanjem JNA u sukobima i njezinim doprinosom ostvarenju ratnih ciljeva rukovodstava Republike Srbije, Republike Srpske Krajine i Republike Srpske.

    U Dosjeu se iznose dokazi o ulozi JNA u naoružavanju srpskih formacija u Hrvatskoj i BiH uoči sukoba i pomoći koju je ona pružala srpskim vojskama u Hrvatskoj i BiH nakon što su jedinice JNA službeno povučene iz tih republika, rečeno je na predstavljanju u auli Rektorata Sveučilišta u Zagrebu.

    Autori Dosjea su pratili haaške i sudske procese u regiji te svjedočenja izrečena na tim procesima koji “ukazuju na sramotnu ulogu JNA i na neke od ključnih zločina koji su pripadnici JNA počinili”, kazao je moderator predstavljanja Eugen Jakovčić iz Documente.

    Ivo Josipović, predsjednik Republike Hrvatske od 2010. do 2015. godine i profesor na Pravnom fakultetu u Zagrebu, uvodno je istaknuo kako ovaj Dosje u sebi ne sadrži nikakve elemente politike, već samo činjenice potkrijepljene dokumentima.

    “To je pristupom upozorenje da možemo drugačije, da ne moramo raditi sve etnički i politički motivirano, nego da možemo graditi pomirbu i sud o povijesti na temelju činjenica”, ocijenio je Josipović.

     

    Poručio je kako bi ova knjižica mogla biti dobar priručnik za budući rad Državnog odvjetništva Republike Hrvatske (DORH-a), ali i u Republici Srbiji.

    Josipović smatra kako je situacija danas u međudržavnim odnosima u regiji lošija nego prije pet godina, s obzirom da “na sceni dominiraju nacionalističke opcije nespremne prihvatiti činjenice koje ozbiljno utječu na javno mišljenje i politike na način da se pomirenje u državama regije danas čini mnogo dalje nego što je nekada bilo”.

    Ivana Žanić, urednica Dosjea i voditeljica pravnog tima u Fondu za humanitarno pravo Beograd, istaknula je kako se ovaj Dosje odnosi na sukob na dva teritorija, na teritoriju Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

    “FHP je prvi dosje objavio 2011. godine, a na posljednjem, 10. i najobimnijem dosjeu radilo se oko godinu i pol dana i predstavlja sublimaciju činjenica utvrđenih pred Haaškim tribunalom svjedočenjima ljudi koji su svjedoci zločina počinjenih od strane JNA još od sukoba u Hrvatskoj, ali i drugih dokaza, kao što su medijski prilozi, novinski članci idr. Bazu našeg dosjea predstavljaju činjenice koje su utvrđene pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju”, kazala je Žanić.

    “Ovo nije politički pamflet, ovo je jedan dokument koji je zapravo poziv institucijama u Srbiji da istraže sve navode iz Dosjea i provedu efikasnu istragu koja bi dovela do podizanja optužnica”, kazala je Žanić.

    Poručila je kako “Dosje ima i edukativnu funkciju, a to je rušenje mita da je JNA štitila Jugoslaviju u Hrvatskoj i utvrđivanje činjenice da se JNA kao savezna vojska stavila na stranu samo jedne vojske u sukobu, a to je srpska strana koja je kasnije počinila brojne zločine”.

    Na predstavljanju su o “Dosjeu” govorili  Jovana Kolarić, autorica Dosjea iz FHP-a Beograd, Nemanja Stjepanović, novinar i aktivist te supervizor Dosjea, te Vesna Teršelič, voditeljica Documente – Centra za suočavanje s prošlošću.

    - Advertisement -spot_imgspot_img
    SourceAgencije

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    - Advertisement -spot_img

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    6 + four =