More

Švedska izbacila Italiju na putu za SP

Šveđani su uspjeli sačuvati minimalnu prednost iz prvog susreta, nadigravši Italiju, koja ne ide na SP prvi put od 1958. godine.

Nogometaši Švedske plasirali su se na Svjetsko nogometno prvenstvo koje se iduće godine igra u Rusiji.

Ranije su plasman osigurale Švicarska i Hrvatska.

Ovo je prvi put u 58 godina da Italija ne ide na Mundijal, nakon 14 uzastopnih sudjelovanja.

Talijani, četverostruki svjetski prvaci, dosad su u povijesti svjetskih prvenstava propustili samo prvo, 1930. u Urugvaju, te ono 1958. u Švedskoj, kad se nisu kvalificirali, dok je švedska reprezentacija propustila protekla dva.

Minimalna prednost

Šveđani su u uzvratu, koji se igrao na milanskom San Siru, sačuvali minimalnu prednost iz prvog susreta i, odigravši bez golova, ishodili prolaz na smotru najboljih reprezentacija svijeta.

Na San Siru je granitna švedska obrana izdržala sve napade Talijana, koji nisu stvorili previše prilika u uzvratu.

Talijani su od prvog trenutka krenuli u juriš prema švedskim vratima, no tek je u 27. minuti došlo do prve opasnije situacije kad je udarac Candreve prohujao iznad grede. Puno su bliže domaćini bili pogotku u 40. minuti kad je Immobileov udarac prošao vratara Olsena, ali je s gol-linije izbio branič Granqvist.

Florenzi je u 52. minuti izveo efektan volej, ali nije pogodio okvir vrata, kao i Immobile u 62., da bi u 67. Florenzi pogodio gredu.

Švedski “bunker” odolijevao je svim naletima Talijana. Tri minute prije kraja Olsen brani volej El Shaarawyja, potom Parolo glavom s pet metara šalje loptu pokraj desne vratnice. Na kraju je pred švedski gol došao i vratar Buffon, no ni to nije pomoglo “Azzurima”, prenosi Hina.

U prvoj utakmici doigravanja za plasman na Svjetsko nogometno prvenstvo, koja se igrala prije tri dana na Friends Areni u Stockholmu, jedini gol na utakmici viđen je u 61. minuti.

Još jedno mjesto – Ircima ili Dancima

Šveđanin Jakob Johansson dobro je šutirao s ivice šesnaesterca, lopta je zakačila nekog od nogometaša u italijanskom kaznenom prostoru i “prevarila” golmana gostiju Gianluigija Buffona.

Prethodno su plasman u Rusiju ostvarili i Hrvatska, koja je nakon 4:1 u Zagrebu na uzvratnoj utakmici odigrala bez golova. Istim rezultatom završen je i treći susret doigravanja, pa je Švicarska, nakon minimalnih 0:1 u Belfastu, onemogućila Sjevernu Irsku da postigne veliki uspjeh.

Preostalo je još da se odigra uzvratni susret Irske i Danske. U prvoj utakmici bilo je 0:0.