More

Španija prejaka za rukometaše BiH

Odluka o EP u Austriji.

Rukometna reprezentacija BiH u sarajevskoj Skenderiji odigrala je meč petog kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo koje se naredne godine igra u Hrvatskoj protiv selekcije Španije.

Protivnik je bila Španija, koja je nakon 60 minuta igre slavila rezultatom 25:19.

U slučaju pobjede – BiH bi bila na korak do plasmana, a drugi meč grupe 3 između Finske i Austrije također je mnogo odlučivao o drugom putniku na EP.

Selekcija Španije u prvom poluvremenu je slavila rezultatom 14:11, a prvih 10 minuta meča – proteklo je u ravnomjernom odnosu snaga na terenu, i rezultatskom egalu.

Igra gol za gol je tada pala, kada su Španci napravili plus dva, a nakon serije odličnih odbrana Benjanima Burića – BiH u 23. minuti poravnava na 8:8.

U posljednjih pet minuta prvog dijela došlo je do evidentnog pada koncentracije, a Španci su to iskoristili da naprave četiri gola prednosti, koju je pred kraj Prce smanjio na tri, te postavio konačan rezultat 11:14 za Španiju.

Bosna i Hercegovina je na otvaranju drugog poluvremena promašila čak dva sedmerca, i tako propustila priliku da istopi prednost Španije, a za skoro 10 minuta igre – BiH je postigla samo jedan gol. Dvadeset minuta do kraja – na semaforu je stajalo 12:16 za Španiju.

BiH je drugi dio utakmice igrala po sistemu toplo-hladno, a Španija je iskusno čuvala plus tri gola. Podsjećamo, i remi sa Španijom bi direktno odveo rukometaše BiH na EP.

Do konca utakmice, Španci su strpljvo čuvali prednost koja je varirala od tri do četiri gola, koncentracija igrača sa grbom BiH je evidentno padala kako se meč bližio kraju – pa je susret okončan rezultatom 19:25.

U drugom meču grupe – Austrija je na gostovanju kod Finske slavila sa 39:36, te se tako bodovno izjednačila sa BiH na tabeli grupe 3 kvalifikacija za EP. Upravo sa Austrijom BiH igra naredni meč, 17. juna, što će biti odlučujući meč koji će odrediti drugog putnika iz ove grupe na smotru najboljih evropskih reprezentacija.