Video i fotogalerija: Real Madrid odbranio titulu pobjednika Lige prvaka

Kraljevi ispisali historiju.

EPA

Nogometaši Real Madrida pobijedili su u Cardiffu u finalu Lige prvaka ekipu Juventusa rezultatom 4:1 i tako odbranili titulu prvaka Evrope.

Kraljevski klub je ujedno ušao i u historiju kao prvi tim koji je dvije godine zaredom osvojio elitno evropsko takmičenje u ovom formatu.

Stara dama je u prvom poluvremenu imala više prilika za postizanje gola, a prvu je propustio reprezentativac Bosne i Hercegovine Miralem Pjanić. Uputio je projektil u lijevu stranu gola, ali je Navas fantastično odbranio.

Do prvog gola čekalo se 20 minuta. Kraljeve je u vodstvo doveo Ronaldo koji je šutirao s ivice šesnaesterca i postigao gol u donji lijevi ugao. Asistent za pogodak je bio Carvajal.

Ipak, samo sedam minuta kasnije ekipa iz Torina je poravnala rezultat. Mandžukić je akrobatski krenuo na loptu te pucao savršeno izvedenim makazicama pa je Navas tu bio nemoćan.

Nije bilo pretjeranih uzbuđenja do kraja poluvremana pa se na odmor otišlo s rezultatom 1:1.

Real je do novog vodstva stigao u 61. minuti. Casemiro je pucao snažno s velike udaljenosti i pogodio nekog od igrača. Buffon je bio nemoćan jer je lopta malo promijenila smjer.

Samo tri minute kasnije ekipa Zinedinea Zidanea je dokrajčila Juventus. Modrić je pokazao odličan pregled igre i poslao loptu koju je sjajno primio Ronaldo i mirno je zakucao u gol iz blizine.

Imao je šansu Juventus da se vrati u igru osam minuta prije kraja, ali je šut Alexa Sandra otišao nekoliko centimetara od lijeve stative.

Konačnih 4:1 postavio je Asensio u 90. minuti pa je slavlje za navijače Reala moglo početi.

Vrijedi istaći da je posljednjih 10-ak minuta u dresu pobjedničke ekipe odigrao rekovalescent Balea, koji je tako zaigrao u svom rodnom gradu, dok je Cuadrado u 84. minuti zaradio drugi žuti karton pa je Juventus utakmicu okončao s igrače manje.

Fotogalerija: Reuters

Real rekorder sa 12 titula, 22 kluba osvajala Ligu prvaka

Španski nogometni velikan Real Madrid rekorder je sa 12 naslova prvaka Evrope, a ove godine “Kraljevski klub” je postao i prvi koji je odbranio naslov otkako je startala Liga prvaka.

Real Madrid je slavio u prvih pet izdanja Kupa prvaka (1956.-1960.), a potom je bio najbolji 1966., 1998., 2000., 2002., 2014., 2016. i 2017. godine.

Posljednji klub koji je odbranio evropsku titulu bio je Milan kojem je to uspjelo 1989. i 1990. godine.

Milan je ujedno i drugi najtrofejniji klub sa sedam naslova, dok su Liverpool, Barcelona i Bayern po pet puta bili prvaci Evrope.

Ajax je četiri puta bio na krovu Evrope, a Manchester United i Inter po tri puta. Juventus je dva puta slavio.

Jedina dva kluba iz istočne Evrope koja su osvajala ovo takmičenje su Steaua iz Bukurešta 1986. godine i beogradska Crvene zvezda 1991. godine.

Titulu prvaka Evrope osvojila su ukupno 22 kluba.