More

Prosinečki: Veliki uspjeh za BiH, ali i mene kao trenera

I ranije sam govorio, sve osim odlaska na EURO je neuspjeh. Ipak, ostvarili smo velili uspjeh u Ligi nacija, jer ćemo u narednom ciklusu igrati s najboljima u Evropi, rekao je Robert Prosinečki, selektor fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine, koja se sinoć plasirala u baraž za EURO 2020 i izborila elitnu UEFA Ligu nacija ”A”.

Teška utakmica s kvalitetnom Austrijom. Jako puno naših navijača. Izvanredno su bodrili reprezentaciju i bio je fenomenalan ambijent. Prvo poluvrijeme smo odigrali izvanredno, dominirali, imali šanse. Čestitke momcima, jer smo u Ligi nacija ostvarili cilj. Prvi smo sa 10 bodova, primili smo jedan gol. Možemo i bolje, ali zadovoljni smo, rekao je Robert Prosinečki, selektor fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine, koja se plasirala u baraž za EURO 2020 i izborila elitnu UEFA Ligu nacija ”A”, javlja reporter Anadolu Agency (AA).

BiH je remizirala s Austrijom (0:0) na stadionu Ernst Happel i tako, kolo prije kraja, bez poraza osvojila prvo mjesto u grupi ”3” UEFA Lige nacija ”A”.

”Ova je prava momčad, dobra generacija. Momci imaju kvalitete, nismo izgubili devet utakmica. Kako volimo reći, naši igrači se bacaju na glavu. Kažem, imamo puno kvalitete i nadamo se da ni nećemo igrati baraž već da ćemo kroz kvalifikacije direktno se plasirati na Evropsko prvenstvo. I ranije sam govorio, sve osim odlaska na EURO je neuspjeh. Ipak, ostvarili smo velili uspjeh u Liga nacija jer ćemo u narednom ciklusu igrati s najboljima u Evropi. Veliki uspjeh mene kao trenera, a i BiH, jer smo u elitnoj grupi”, istakao je Prosinečki.

Na pitanje zašto je zamijenio Pjanića rekao je da je vezni igrač BiH imao problema s blažom povredom, pa ga je pet minuta do kraja meča odlučio poštedjeti.

Najavio je da će u prijateljskoj utakmici sa Španijom 18. novembra u Las Palmasu pružiti priliku i nekim igračima koji su ranije manje igrali.

Foda: Čestitke BiH za prvo mjesto, mogli smo i izgubiti

Čestitke Bosni i Hercegovini na osvojenom prvom mjesto u grupi i plasmanu u Ligu nacija ”A”, istakao je Franco Foda, selektor fudbalske reprezentacije Austrije koja je remijem sa Bosnom i Hercegovinom (0:0) u Beču izgubila šanse za prvo mjesto u grupi ”3” UEFA Lige nacija ”B”.

“Prvo poluvrijeme smo odigrali loše, nismo imali precizan zadnji pas. Bili smo loši u duelima i jednostavno nismo bili pravi. Od 46. minuta igrali smo bolje, pogotovo u prvom dijelu drugog poluvremena. Imali smo i neke šanse. Krenuli smo potom na sve ili ništa, u igru poslali dva igrača. Onda smo mogli i izgubiti utakmicu. Pokušali smo sve, ali BiH je veoma dobra, kompaktna ekipa. Nismo ostvarili cilj da budemo prvi, ali i drugo mjesto je OK”, kazao je Foda, dodavši:

”Bosna je odlična ekipa, imaju sjajnog Edina Džeku, kao i Miralema Pjanića. U posljednjih 12 utakmica imaju samo jedan poraz i mi to respektujemo. Još jednom čestitke BiH.”