More

    Poziv iz Srebrenice na zajednički nastup Bošnjaka na izborima

    Povratnici i porodice žrtava srebreničkog genocida upozorili su na nepriznavanje bosanskog jezika u bh. entitetu Republika Srpska.

    - Advertisement -

    Članovi udruga koje okupljaju povratnike i obitelji žrtava genocida počinjenog u Srebrenici pozvali su probosanske političke stranke na aktivnije sudjelovanje u rješavanju problema povratnika.

    Podsjećaju na nepriznavanje naziva bosanski jezik i diskriminaciju učenika u bh. entitetu Republika Srpska te traže provedbu odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine vezano za 9. siječnja, koji se obilježava kao dan RS-a.

    “Potočarskom deklaracijom”, dokumentom koji su, uz nevladine organizacije, poduprle četiri političke stranke, pozivaju probosanski blok na donošenje odluke o jedinstvenom i zajedničkom nastupu na općim izborima u listopadu.

    Kritika političkim strankama

    Dokument su podržali Stranka demokratske akcije, Stranka za Bosnu i Hercegovinu, Bosanskohercegovačka patriotska stranka te Nezavisna bosanskohercegovačka lista.

    No, obitelji žrtava vjeruju da će im se, kako su kazali, za dobrobit povratničke zajednice, pridružiti i ostale probosanske stranke.

    Konferencija pod nazivom “Zaštita građanskih sloboda povratničke zajednice i demokratizacija na području entiteta Republika Srpska” održana je na inicijativu pokreta “Odgovor”, a u suradnji s udrugama preživjelih žrtava genocida i Organizacijom šehida i poginulih boraca Srebrenice.

    “Osim o problemima bosanskog jezika, govorili smo o tome da nadležne institucije trebaju poduzeti konkretne korake u provođenju odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine u vezi 9. januara, da se pokrenu konkretne mjere u sprečavanju i kažnjavanju negiranja genocida i udruženih zločinačkih poduhvata. Stranke koje su prisustvovale sastanku su saglasne da treba na izborima 2018. godine biti jedinstven i zajednički nastup”, rekao je Ćamil Duraković, čelnik pokreta “Odgovor”.

    “Sve probosanske stranke trebaju imati zajedničku viziju i nastup na izborima, s ciljem osvajanja što više mandata. Neka je stid političke partije koje nisu poslale svoje predstavnike, a koje za sebe kažu da su probosanske”, rekao je Muharem Fišo, član predsjedništva Bosanskohercegovačke patriotske stranke.

    Negativne poruke upućene Bošnjacima

    Kada Hotić, predstavnica Udruženja majki enklava Srebrenica i Žepa, smatra da su Bošnjaci u RS-u diskriminirani i ugroženi.

    “Svakodnevno čujemo negativne poruke upućene Bošnjacima. Zbog toga svi treba oni probosanski orijentisani trebaju biti udruženi i sa zajedničkom vizijom”, rekla je Hotić.

    “Potočarska deklaracija”, poručeno je sa skupa, ima za cilj da se podigne glas i upozori na političke podjele Bošnjaka te na činjenicu da Bošnjacima prijeti nestanak sa područja RS-a.

    - Advertisement -spot_imgspot_img
    SourceAgencije

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    - Advertisement -spot_img

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    seventy five ÷ = twenty five