More

    Porodična svađa prethodila masovnom ubistvu u Teksasu

    Osumnjičeni za napad u kojem je ubijeno 26, a ranjeno 20 vjernika u crkvi u Texasu nečasno je otpušten iz vojske.

    - Advertisement -

    Amerikanac koji je u Teksasu ubio 26 ljudi, uključujući nekoliko djece među kojima je najmlađe imalo 18 mjeseci, vjerojatno je na svoj čin bio potaknut obiteljskom svađom, objavile su mjesne vlasti.

    “U toj je obitelji vladala svađa”, rekao je Freeman Martin, dužnosnik snaga reda Teksasa, objasnivši da je punica napadača, Devina Patricka Kelleyja, dolazila u tu crkvu.

    “Punica je dolazila u tu crkvu. Znamo da je primila prijeteće SMS poruke od njega. Ovo nije bilo motivirano rasom, niti vjerskim uvjerenjima”, rekao je Martin.

    Riječ je o najgorem masovnom ubojstvu u povijesti Teksasa i jednom od najgorih u suvremenoj povijesti SAD-a.

    Najmlađa žrtva imala 18 mjeseci

    Devin Patrick Kelley, 26-godišnji bijelac, pojavio se u baptističkoj crkvi u Sutherland Springsu, seocetu s 400 stanovnika, odjeven sav u crno i s neprobojnim prslukom, prenijeli su američki mediji. Otvorio je vatru iz poluautomatskog oružja i ubio 26 ljudi, među kojima je bilo djece.

    Žrtve su u dobi od 18 mjeseci do 77 godina. Među njima je i osmero članova jedne obitelji uključujući ženu u petom mjesecu trudnoće i troje njezine djece. Ubijena je i kći svećenika u dobi od 14 godina.

    Ozlijeđeno je najmanje 20 ljudi, od kojih je 10 još uvijek u kritičnom stanju.

    Kelley je pokušao pobjeći s mjesta događaja, no napao ga je naoružani susjed Stephen Willeford koji ga je ranio ispred crkve unatoč neprobojnom prsluku.

    Kelley je nakon ranjavanja nazvao oca i kazao mu da ne vjeruje da će preživjeti.

    Willeford ga je potom zajedno s jednim vozačem koji je onuda prolazio progonio 15-ak kilometara dok nije izgubio kontrolu nad svojim automobilom i sletio s ceste. Šerif vjeruje da je tada počinio samoubojstvo.

    Počinio suicid

    Devin Patrick Kelley umro je od prostrijelne rane koja je nastala tako što se sam upucao, potvrdile su lokalne vlasti.

    Okružni šerif Joe Tackitt rekao je kako je tokom potjere došlo do razmjene vatre između policije i dvojice naoružanih napadača, koji su bježeći pucali iz svog vozila, prenosi Reuters.

    “Bilo je razmjene vatre, također bilo je i na cesti, a zatim se vozilo napadača slupalo. U tom trenutku, nakon sudara, vjerujemo da se on upucao”, rekao je Tackitt.

    Napadač koji je ubio najmanje 26 ljudi, a 20-ak ranio, identificiran je kao bivši američki vojnik iz predgrađa San Antonija, udaljenog 40 kilometara od Sutherland Springsa, prenosi AP.

    Agencija prenosi da nije zabilježeno da je povezan s nekom terorističkom skupinom, a u toku je istraga postova koje je Kelley objavljivao na društvenim mrežama.

    The Guardian je objavio da je Kelley bivši pripadnik Američkih zračnih snaga, koji je osuđen na vojnom sudu za napad na suprugu i kćerku.

    Nečasni otpust

    Glasnogovornica Američkih zračnih snaga Ann Stefanek kazala je da je Kelley primljen u Zračne snage 2010, a da je osuđen za napad 2012. godine. Proveo je godinu u zatvoru, a smanjen mu je i čin. Godine 2014. otpušten je iz vojske zbog lošeg ponašanja.

    Kelley nije službeno imenovan kao osumnjičeni, ali su ga dva dužnosnika, uz uvjet anonimnosti, za AP identificirala kao napadača.

    Nakon pucnjave u baptističkoj crkvi u Sutherland Springsu guverner Texasa rekao je da je 26 mrtvih, a predsjednik Donald Trump iz Japana je osudio “strašan” zločin.

    “U ovoj fazi imamo 26 života koji su izgubljeni. Ne znamo hoće li taj broj rasti”, rekao je guverner Texasa Greg Abbott na konferenciji za novinare, govoreći o “najgoroj masovnoj pucnjavi u historiji” njegove države.

    Trumpova reakcija

    Predsjednik Trump, koji se nalazi u Japanu, drugog dana azijske turneje osudio je “strašan” pokolj.

    “Srce nam je slomljeno. U suzama i boli budimo jaki”, izjavio je u Tokiju, prenosi Hina.

    “Taj đavolji čin izveden je dok su žrtve i njihove porodice bile u svojoj bogomolji”, rekao je ogorčeno.

    Pucnjava se dogodila na osmu godišnjicu pokolja u vojnoj bazi Fort Hood u Teksasu, kada je vojni psihijatar Nidal Hasan ubio 13 ljudi, za što je osuđen na smrtnu kaznu, koju još čeka.

    U Sjedinjenim Američkim Državama svake godine od vatrenog oružja smrtno strada više od 33.000 ljudi, među kojima 22.000 dignu ruku na sebe, pokazuje nedavna studija.

    Rasprava o zakonu o nošenju oružja, izuzetno pomirljiva, povede se nakon svake veće pucnjave. Unatoč tome, malo je konkretnih mjera za suzbijanje ovakvih pojava, uglavnom zbog utjecaja moćnog oružanog lobija, Nacionalne udruge za vatreno oružje (NRA).

    - Advertisement -spot_imgspot_img
    SourceAgencije

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    - Advertisement -spot_img

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    five + five =