Pirova pobjeda Mladosti u Brčkom: GFC Ajaccio Volley je četvrtfinalista CEV CUP-a

Revanš susret osmine finala CUP-a CEVA ponudio pravu odbojkašku ljepoticu gledaocima u dvorani brčanske Gimnazije. Aktuelni prvaci Bosne i Hercegovine, uprkos fanatičnoj borbi i velikoj pobjedi, ostali bez učešća u četvrtfinalu evropskog takmičenja. Rezultatom 3:2 u setovima savladan je francuski predstavnik GFC Ajaccio Volley, koji je osvajanjem jednog boda, zakazao duel protiv italijanske Modene u narednoj rundi. Prvi meč u Francuskoj završen je rezultatom 3:1 u korist rivala sa ostrva Korzike.

Velika odbojkaška noć u Brčko distriktu, nažalost nije dobila epilog po želji domaćih aktera. Kao nikada prije, Mladost je bila na korak da se približi eventualnom prolasku u narednu fazu CEV CUP-a. Bili su na korak da izbore zlatni set ali na kraju, pri nedostatku prijeko potrebnog iskustva, dozvolili gostima da osvajanjem dva seta, rasprše snove o istorijskom uspjehu za bosanskohercegovačku odbojku.

Prvi meč ovih rivala odigran u dvorani U Palatinu, bio je pokazatelj da Mladost sa pravom može da  se svrstava u rang sa renomiranim protivnicima iz razvijenijih evropskih zemalja. Nošeni entuzijazmom, Brčaci su u uvodna dva seta pokazali svu raskoš i odbojkaški potencijal koji se krije u gradu na Savi. Ogromnu podrški, pružali su i domaći navijači koji se, sasvim sigurno, mogu nazvati i sedmim igračem Mladosti u polju.

Startna postava Mladosti u sinoćnjem susretu je glasila: Čolo, Delić, Sokolar, Vojak, Eminovič, Vidović i Lukić.

Krenulo je bajkovito za pulene Branka Mišića. Vođstvo gostiju 3:4 na startu, jedino je vrijedno pomena sa gostujuće strane, koja se nije najbolje snalazila na parketu brčanske Gimnazije. Vrhunska igra Mladosti na otvaranju susreta. Raspucani Delić održavao je Mladost u konstantnom rezultatskom liderstvu. Nije vrijedio ni time-out gostiju da se prekine eventualna serija Mladosti pri rezultatu 15:12. Razigrali su se Sokolar i Eminović u polju. Fanatična borbenost koja je oduševljavala publiku, dovodila je goste u mat položaj. Vidovićev servis u finišu pravi probleme gostima koji nemaju riješenja za igru Mladosti. Set loptu, na prvi tempo, koristi Azur Eminović, preslikano poenu koji je i odveo Mladost u četvrtfinale, tokom duela protiv Lausanne-a u proteklom evropskom dvomeču. 25:17 konačan rezultat prvog seta.

Veliki motiv i psihološka prednost u tim trenucima, otvarala je i drugi set po volji Mladosti. Sokolar blokom 1 na 1 zaustavlja gostujućeg primača Truhtcheva za vođstvo 10:7, najveća prednost tokom drugog perioda igre. Gostujući trener u tim trenucima uvodi korektora Ben Taru, koji će naknadno biti važna karika u osvajanju presudnog boda za goste. Drugi set iznjedrio je i Josipa Vojaka u vaćnim momentima. Primač servisa Mladosti, realizovao je nekoliko važnih napada ali i svojim servisom znao pomjeriti prijem gostiju.

Mladost u finišu seta, nakon servisa Sokolara i adekvatne reakcije u polju uspijeva zadržati minimalnu rezultatsku prednost i još više raniti goste. Nakon 25:23 u drugom periodu. Mladost je bila na korak da izbori zlatni set koji bi odlučivao konačnog pobjednika.

Treći set, ispostaviće se, predstavljao je prekretnicu u ovom susretu. Gosti su zaigrali mnogo bolje u nastavku. Raspucao se i pomenuti Ben Tara koji je bio odličan fit na iskusnu igru prvenstveno Milivojevića i Jaumela u polju. Početak seta apsolutno pripada gostima, koji su to krunisali vođstvom 11:15. Nakon toga, Mladost se diže u igri i vraća na staze uvodne predstave. Uvođenjem Ćendića i Gajića, domači strateg je uspio razmrdati svoj tim. Pomenuti dvojac dvojnim blokom donosi Mladoti izjednačenje na 17:17. Uslijedio je i preokret na pogon uzastopnih napada Josipa Vojaka. Bilo je 23:22 u završnici. Delirijum u dvorani, koji je ubrzo splasnuo. Ponovo nedostatak sportske sreće na terenu ali i iskusniji natup gostiju, ranjenu ekipu Ajaccio-a diže iz mrtvih i ukupan rezultat u tom momentu glasi 2:1 u setovima. Završna tri poena u trećem, pripala su gostima.

Uslijedio je psihološki pad domaćih igrača. Gosti na krilima furiozne završnice prethodnog seta zagospodarili su parketom i već u ranoj fazi četvrtog seta, rezultatski se odlijepili od Mladosti. Blok je funkcionisa na visokom nivou. Mladost nije imala riješenja u igri. Nekolicina neiznuđenih grešaka tokom seta, doprinijela je osvajanju tek 12 timskih poena te konačnom slavlju Ajaccio-a nakon 4 odigrana seta. Osvajanjem jednog boda, gosti su peti set pretvorili u čistu formalnost.

Ekipa Mladosti je zaslužila mnogo više u ovom dvomeču. Danak neiskustvu igranja ovakvih mečeva, koštao je ekipu Branka Mišića eventualnog prolaska i senzacije u osmini finala. Osvajanje petog seta, nakon preokreta u istom, najmanje je što je Mladost mogla da dobije. Vrijedna pobjeda izvojevana u petom setu pri rezultatu 17:15, nosi gorak ukus i žal za propuštenim prilikama. Ali i ovakvi mečevi pomažu da ekipa sazrije i bude spremnija za naredne domete. Jer, Francuska je daleko. Ili ipak ne…

Najefikasniji akter susreta bio je Jovan Delić sa 20 poena. Goste je, sa 17, predvodio Wassim Ben Tara. Domaća publika iskoristila je priliku da pozdravi gostujućeg kapitena Dejana Radića ali i njegovog saigrača, Aleksandra Milivojevića. Radić je postigao 8, Milivojević 9 poena. Kod domaćih se još istakao i Vojak sa 15 poena.

Izvor: Sportal.ba

Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.