More

    Otvoren 17. INTERBIFEP u Tuzli: Trendovi u portretu iz cijelog svijeta na jednom mjestu

    Svake godine portreti koje umjetnici šalju na ovaj festival su drugačiji: nekada su realističniji dok su naredne godine više apstraktni, smatra član žirija ovogodišnjeg INTERBIFEP-a Miran Šabić.

    - Advertisement -

    U Međunarodnoj galeriji portreta u Tuzli jučer je upriličena svečanost povodom otvaranja 17. INTERBIFEP-a, međunarodnog bienalnog festivala portreta na kojem učešće uzelo 163 autora iz 43 zemlje svijeta, javlja Anadolu Agency (AA).

    Prema ocjeni žirija, nagradu „Ismet Mujezinović“ dobio je Irfan Hozo, dok je nagradu za fotografiju dobio Svetislav Cvetković.

    Diploma „James Haim Pinto“ pripada Dragani Nuić, a nagrada za video Marini Ćorić, dok je diploma za crtež dodijeljena Zigmantas Augustinasu te diploma za grafiku Đorđu Ćoriću. Ko je nagrađeni autor čije će djelo dobiti najvisočiju ocjenu publike, trebalo bi biti poznato prilikom zatvaranja festivala, 2. novembra ove godine.

    „Uspjeli smo se održati na tržištu i u ovim teškim vremenima nismo došli u situaciju da prekinemo ovaj festival. Kritike i podrška stižu iz cijelog svijeta, jer je festival prepoznat kao važan. Članovi žirija su kazali da je sreća da se ovakav festival u Tuzli održava i on je bitan za cijelu regiju, a ne samo za Bosnu i Hercegovinu. Kada vam dođu radovi iz preko 40 država, možete ovdje, na jednom mjestu, vidjeti šta je trenutno u trendu u različitim zemljama“, izjavio je Dženan Jusufović, direktor Centra za kulturu Tuzla.

    Članovi ovogodišnjeg međunarodnog bienalnog festivala portreta su Ismar Mujezinović, umjetnik i sin poznatog tuzlanskog slikara Ismeta Mujezinovića, Saša Bukvić, akademski slikar iz Sarajeva te Miran Šabić, docent na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu.

    Svake godine portreti koje umjetnici šalju na ovaj festival su drugačiji: nekada su realističniji dok su naredne godine više apstraktni, smatra član žirija ovogodišnjeg INTERBIFEP-a Miran Šabić.

    „Ove godine imamo više realističnijih portreta nego što sam prethodnih godina mogao primijetiti. U Hrvatskoj se mnogo zna o ovom festivalu i svake godine se prijavljuju umjetnici. Užasno je teško organizirati festival poput ovog. Zamislite da dođe 800 radova na carinu, koji je to posao da se sve organizira i ovoj se galeriji treba čestitati. Tema portreta se radi i to je od akademije najučestalija tema s kojom se studenti susreću, s tim se počne i stalno se radi, ali se nema prilike izlagati.“

    Krovna institucija za portrete u svijetu je, navodi Šabić, londonska „National Portrait Gallery“, dok se vrlo malo galerija sistemski bavi ovom temom.

    Irfan Brković, umjetnik iz Tuzle, prvi put se na ovom festivalu predstavlja sa dvije digitalne grafike, koje su, kaže, prošle niz procesa koji su obuhvatali i video, i print, i crtanje, ali su na kraju prihvaćene kao grafike.

    „INTERBIFEP je internacionalni festival i ogromna mi je čast izlagati sa ljudima čiji su radovi ovdje izloženi“, naveo je Brković.

    [AA]

    - Advertisement -spot_imgspot_img
    SourceAgencije

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    - Advertisement -spot_img

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    nine + one =