More

    Osude ratnih zločinaca i prijetnje smrću

    Većina onih koji su iznosili suprotna mišljenja u medijima ili na društvenim mrežama naišli su na osude pa čak i prijetnje smrću.

    - Advertisement -

    Osuđeni za ratne zločine velikom dijelu pripadnika svog naroda predstavljaju heroje. Ove poruke mogle su se čuti sa srpske strane prošle sedmice kada je osuđen Ratko Mladić, ali i sa hrvatske u posljednja dva dana od kada je izrečena pravosnažna presuda Prliću i ostalima.

    Većina onih koji su iznosili suprotna mišljenja u medijima ili na društvenim mrežama naišli su na osude pa čak i prijetnje smrću.

    Hiljade svijeća na Trgu hrvatskih velikana ispred Hrvatskog doma hercega Stjepana Kosače i mise u katoličkim crkvama na području Mostara nakon što su čelnici tzv. Herceg-Bosne ukupno osuđeni na 111 godina zatvora.

    Tim povodom saopštenjem se oglasio i predsjednik Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine kardinal Vinko Puljić. Poručio je da se protive i osuđuju svaki zločin.

    “Nakon presude i tragične smrti generala Slobodana Praljka u Den Haagu 29. studenog 2017. skrušena molitva za Pokojnika i sve žrtve rata i šutnja bile su najprikladniji izraz naših osjećaja”, stoji u saopštenju.

    Nakon presuda Ratku Mladiću, te Prliću i ostalima gorjele su društvene mreže. Oni koji su kritikovali osuđene naišli su na linč drugih – onih kojima su to heroji. Buru je izazvao tvit glumca Sergeja Trifunovića:

    “Danas je dan republike i stari je popio malo”.

    Uslijedile su uvrede i prijetnje.

    Prijetnje smrću i linč komentarima doživjela je i poslanica u hrvatskom Saboru Vesna Pusić zato što je izjavila da haška presuda Slobodanu Praljku i ostalima predstavlja epilog loše i pogrešne politike Franje Tuđmana iz 90-ih.

    “Nije to hrvatski specifikum vidjeli smo kako je Srbija reagirala na presudu Mladiću. Ta jedna žestoka nacionalistička retorika se obnavlja danas, evo, 22 godine nakon završetka rata”, objašnjava Vojislav Mazzoco, novinar iz Zagreba.

    Na dan izricanja presude Ratku Mladiću beogradski aktivista Miloš Ćirić objavio je autorski tekst “Oprosti nam, Fatima”, u kom je pisao o najmlađoj srebreničkoj žrtvi, bebi rođenoj u Potočarima kojoj je majka dala ime Fatima tek 2012. kada je identifikovano njeno tijelo. “Spremamo ti metak” bila je samo jedna od prijetnji upućenih Ćiriću.

    “Ja sam naviako na tu vrstu odnosa desničara prema meni i mom radu. Nije to prvi put. Mi trebamo da budemo ti koji ćemo iskoristiti sve činjenice koje su utvrđene i da prosto ne obazirući se na neku lažnu političku korektnost fašistima kažemo da su fašisti”, smatra Ćirić.

    Uredniku portala Buka Aleksandru Trifunoviću, koji je i sam prošao kroz slične situacije, ističe da je problem zato što pritiske doživljavaju oni koji objavljuju istinu.

    “Politika podržava većinski stav čak i ako on nije civilizacijski. Ako vi kažete za presuđene ratne zločince da su to heroji vi ste na neki nači stavili metu na sve one koji misle drugačije”, tvrdi Trifunović.

    Kritike i prijetnje na društvenim mrežama uslijedile su i banjalučkom psihologu i kolumnisti Srđanu Puhalu nakon presude Ratku Mladiću. Zato što se pitao šta je tu herojsko?

    - Advertisement -spot_imgspot_img
    SourceN1

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    - Advertisement -spot_img

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    − two = 7