Piše: Nedim Hamzabegović
Izbori su prošli i sa njima je nestala nada u bolje sutra. Halabuka oko provođenja izbornog procesa i brojanja glasova uništila je očekivanja građana da će nakon izbora krenuti nabolje.
Kada državna institucija zadužena da pripremi i provede izbore totalno zakaže onda je zaista upitno šta bilo koja državna institucija može da uradi iz ustavne i zakonske nadležnosti.
Iako su neki vjerski autoriteti indirektno ukazivali na ono što nije dobro u postojećoj situaciji izgleda da nisu dobili punu pažnju od onih kome su poruke odaslali.
Tako je nedavno reisul-ulema Husein efendija Kavazović našu zemlju opisao kao feudalnu državu u kojoj nad narodima vladaju despoti.
Pred same izbore je reisul-ulema sugerisao bošnjačkom biračkom tijelu da nije mudro za državu da jedan narod drugome bira predstavnika, s obzirom na ustavno uređenje države i ukupne političke prilike u zemlji i regionu.
Građani su ponovo izabrali iste politike a bošnjački glasovi su presudili u izboru člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda.
Sve je suprotno od onoga što je reisul-ulema želio da se desi a to je demokratska vlast koja podrazumijeva punu odgovornost za svoj rad.
Kud plovi ovaj brod?
I prije izbora smo imali zastoj u procesima euroatlanskih integracija koje su jedini spas za našu zemlju u kontekstu geopolitičkih kretanja u svijetu.
Nakon izbora će očigledno kočničari imati bolje uslove za djelovanje i samim tim ovoj zemlji biti kamen oko vrata u pokušaju da dopliva u mirne evropske luke.
A te mirne evropske luke zovu mlade i obrazovane ljude ove zemlje i oni će, bez iakve sumnje, nakon naših „demokratskih izbora“ i olakšanih propisa u Njemačkoj, zajedno sa ostalom sposobnom i kvalifikovanom radnom snagom, otići i ostaviti političare da uživaju u plodovima svoje despotske i destruktivne vladavine.
Upitnik?
Postoje li u ovoj zemlji snage koje mogu popraviti stanje? Ako i postoje onda one, na prvom mjestu, moraju neprekidno raditi sa građanima kako bi ih usmjerili da izbore koriste kao sredstvo za promjenu onih političkih faktora sa kojima nisu zadovoljni i koji nisu odgovorili na dato povjerenje.
Stavovi izraženi u ovom tekstu su autorovi i ne odražavaju nužno uredničku politiku Otiska.