More

    Hrvatska: Flašomat, Vinkov napredni izum za skupljanje PET ambalaže

    - Flašomat je crna kanta za smeće, kakva se u Zagrebu koristi za prikupljanje otpada iz domaćinstava, koju je Vinko postavio na dva kotača i u koju mu građani ubacuju ambalažu

    - Advertisement -

    Sakupljanje povratne PET ambalaže izvor je zarade za nezaposlene i umirovljenike kojima nije ispod časti, ako treba, prekapati i po kantama za smeće. Kako bi to zaobišao, Vinko je smislio Flašomat, kantu za smeće na kotačima u koju građani sami ubacuju flaše i koju gradom vozi pomoću bicikla, javlja Anadolu Agency (AA).

    Flašomat je crna kanta za smeće, kakva se u Zagrebu koristi za prikupljanje otpada iz domaćinstava, koju je Vinko postavio na dva kotača, na vrhu je izbušio rupu za ubacivanje ambalaže i prikvačio je za stražnji dio svog bicikla.

    Prikuplja plastične i staklene boce te limenke koje imaju oznaku za povratnu naknadu od 50 lipa (7 centi eura), a ima istaknutu i kasicu uz koju je označio kako rado prima sitniše kuna i eura.

    “Na ideju sam došao jer me sila natjerala pa sam htio sebi olakšati i tako sam smislio takozvani Flašomat. Skupim 50-60 kuna (sedam-osam eura) dnevno da si pokrijem neke troškove. Nije neko bogatstvo…”, kaže Vinko.

    U početku je, kao i ostali sakupljači PET ambalaže, prekapao po kantama za smeće, no taj naporan i nadasve nehigijenski način rada zamijenio je ovim izumom, kao pravi inovator.

    Svakodnevne destinacije na kojima Vinko prikuplja PET ambalažu su one na kojima se u gradu okuplja i zadržava najviše ljudi, a to su Trg bana Jelačića, Maksimir, Bundek. Redovito ga je moguće vidjeti na velikim događanjima na kojima se konzumiraju veće količine napitaka iz PET ambalaže, gost je već tri godine na nogometnim utakmicama, velikim prvomajskim okupljanjima, festivalima, zabavama itd.

    Iako zarada nije velika, Vinko kaže kako uspije uštedjeti za sebe, pa je tako uložio u električni bicikl koji mu olakšava transport punog Flašomata, a osim atraktivno uređene kante za smeće, Vinko pušta glazbu koja se redovito čuje s njegovog bicikla.

    Nakon što nakupi punu kantu, odlazi u jedan od obližnjih trgovačkih centara koji imaju organiziran otkup ove ambalaže, a veću zaradu ima od redovitih obilazaka klubova i kafića koji mu ambalažu daju kako je ne bi bacili u smeće.

    - Advertisement -spot_imgspot_img
    SourceAA

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    - Advertisement -spot_img

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    ÷ one = eight